Pandemi sonrası dünyada törenler normale dönecek mi?

Pandemi sonrası dünyada törenler normale dönecek mi?


Küresel pandeminin başlangıcından bu yana, özellikle doğum günü toplantıları ve tatil toplantılarından vaftiz ve bar mitzva gibi dini dönüm noktalarına kadar hayattaki önemli anları nasıl kutladığımız konusunda çok şey değişti. Ancak küresel ölçekte en çok etkilenecek olaylardan biri de şüphesiz düğünlerdir. Peki pandemiyi takip eden yıllarda düğünlerde çiftleri ve misafirlerini neler bekliyor? Düğün uzmanlarına göre COVID sonrası bir dünyada düğünler için bizleri bekleyen tahminleri paylaşmak istedik.


-Düğünler çok daha küçük ve daha samimi olacak.


Pandemi krizi kapımızı çalmadan önce dahi ekoloji ve sürdürülebilirlik hareketleri özel konuk listeleri sürecek olsa dahi çok sayıda ve yüksek konuk sayısının geçmişte kalacağına inanılıyor.


-Mikroplara karşı artan bir farkındalık olacaktır.


Virüsler, mikroplar ve bakteriler yeni bir şey değil, ancak mevcut pandemi, özellikle fiilen etkili enfeksiyonların yayılması söz konusu olduğunda, kesinlikle insan yaşamının kırılganlığına dikkat çekti. Büfe sunumları ve pleksiglas bariyerli yemek servisi veya eldivenli ve steril uygun sunucular, yemek servisinde güvenliğin gerçekte ne anlama geldiğine dair bakış açısını değiştirdi. Ve bu haliyle de önemini korumaya devam edecek gibi görünüyor.


-Daha fazla sözleşme olacak ve farklı görünecekler.


COVID'in yeniden başlamasıyla birlikte birçok düğün satıcısının mücbir sebep, erteleme ve iptal konusunda oldukça belirsiz sözleşmelere sahip olduğu belirtiliyor. İptalleri, davetli sayısının azaltılması vb. Durumlar için tören sözleşmelerinin de hayli detaylı ve geçmişte olduğundan daha farklı maddeler içereceği umuluyor. 


-Konukseverlik her zamankinden daha büyük ve daha iyi olacak.


Dünyada yeni normalimizi yaşayıp deneyimleye devam ederken, insanların birbirlerine karşı duydukları sevgiyi daha çok gösterme meyilli olacağı umuluyor.


-Açık hava etkinlikleri devam edecek.


Sağlık görevlileri tarafından iç mekanlarda daha büyük partilerde toplanmamız için onay verildiğinde bile, açık alana sahip mekanların daha fazla arzu edilmeye devam edileceği düşünülüyor.